2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LIEBPACK7
Liebherr Tall Larder Fridge & Tall Freezer
£1,470.30
Free Delivery
Spread the cost:
£122.53 for 12 months at 0.0% APR***
Save £42.70
Separate Price: £1,513
Service that goes further
Rd4600
Tall Larder Fridges
- D
- Net Capacity - Fridge 298 Litres
- SuperCool
- Door alarm, cooling
- NightMode
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1455 x 597 x 675
- Warranty - 2 years parts and labour
FNd4625
No Frost Tall Freezer
- D
- Gross Capacity - 200 Litres
- NoFrost
- FrostProtect
- SuperFrost
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1455 x 597 x 675
- Warranty - 2 years parts and labour
Liebherr Rd4600
Tall Larder Fridges, White, D Rated
| Type | Tall Larder Fridges |
| Brand | Liebherr |
| Model | Rd4600 |
| Components | RD4600, FND4625 |
| Also known as: | LIEBPACK7 |
| EAN: | 4016803130819 |
| SuperCool | |
| Door alarm, cooling | |
| NightMode | |
| Touch Control unit | |
| HolidayMode |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 6 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Telescopic drawer | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Fridge net capacity | 298 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 89 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| Energy usage | 0.243 kWh/24h |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1455 mm |
| Weight | 55.6 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1527 mm |
| Package weight | 60.1 kg |
Liebherr FNd4625
No Frost Tall Freezer, White, D Rated
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | FNd4625 |
| Components | RD4600, FND4625 |
| Also known as: | LIEBPACK7 |
| EAN: | 4016803130833 |
| NoFrost | |
| FrostProtect | |
| SuperFrost | |
| 5 Freezer Drawers | |
| VarioSpace Freezer Drawers | |
| Door Alarm |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Housing material | Steel |
| Freezer net capacity | 200 L |
| Freezing capacity | 16 kg/24h |
| Storage time during power failure | 16 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 200 L |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Transport handles | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 177 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 264.6 W |
| Energy usage | 0.484 kWh/24h |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1455 mm |
| Weight | 49.7 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1527 mm |
| Package weight | 53.5 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.