2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LIEBPACK98
Liebherr Built-In Freezer & Built-In Larder Fridge
£1,827.55
Free Delivery
Spread the cost:
£152.30 for 12 months at 0.0% APR***
Save £30.45
Separate Price: £1,858
Service that goes further
SIFNdi4155
No Frost Built-In Freezer
- D
- Net Capacity - 162 Litres
- LED freezer compartment lighting
- Language settings
- Integrated drawer slides
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1213 x 559 x 546
- Warranty - 2 years parts and labour
IRe4100
Built-In Larder Fridge
- E
- Gross Capacity - 207 Litres
- Convenient height adjustment for glass shelves
- EasyFresh with integrated drawer runner
- EnergySaver
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1213 x 559 x 546
- Warranty - 2 years parts and labour
Liebherr SIFNdi4155
No Frost Built-In Freezer, Fixed Hinge, D Rated
| Type | No Frost Built-In Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | SIFNdi4155 |
| Components | SIFNDI4155, IRe4100 |
| Also known as: | LIEBPACK98 |
| EAN: | 4016803115496 |
| LED freezer compartment lighting | |
| Language settings | |
| Integrated drawer slides | |
| EnergySaver | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| PartyMode | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| Freezer tray | |
| Ice cube tray with lid | |
| Cold storage accumulator | |
| Replaceable door seal | |
| Side-by-side concept | |
| Dishwasher-safe features |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display type | TFT |
| Display placement | Inside |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Freezer drawers quantity | 5 |
| Shelves material | Glass |
| Freezer net capacity | 162 L |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise level | 36 dB |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Certification | CE |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Annual energy consumption | 169 kWh |
| Energy usage | 0.463 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1213 mm |
| Weight | 48.2 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1216 mm |
| Installation compartment height (max) | 1226 mm |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1277 mm |
| Package weight | 51.4 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | FrostSafe, NightMode, SuperFrost, VarioSpace |
| Sustainability certificates | CE |
Liebherr IRe4100
Built-In Larder Fridge, Fixed Hinge, White, E Rated
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Liebherr |
| Model | IRe4100 |
| Components | SIFNDI4155, IRe4100 |
| Also known as: | LIEBPACK98 |
| EAN: | 4016803116011 |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| EasyFresh with integrated drawer runner | |
| EnergySaver | |
| Display lock | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| Egg tray | |
| Replaceable door seal | |
| Dishwasher-safe features |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Door assembly | Door-on-door |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg tray | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Fridge net capacity | 202 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge gross capacity | 207 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 101 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Connected load | 136 W |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1213 mm |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1236 mm |
| Weight | 39.9 kg |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1277 mm |
| Package weight | 43 kg |
| Country of origin | Germany |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.