Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Philips LM8014/60
L'OR Barista Latte Portioned Coffee Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LM8014/60
- Capacity (litres) - 1
- Double shot capsule
- 1 or 2 cups
- True espresso quality
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 280 x 263 x 400
| Type | L'OR Barista Latte Portioned Coffee Machine |
| Brand | Philips |
| Model | LM8014/60 |
| EAN: | 8720389016653 |
| Double shot capsule | |
| 1 or 2 cups | |
| True espresso quality | |
| Craft all of your coffee drinks | |
| Milk-based coffee recipes | |
| Adaptable drip tray | |
| Dual Capsule Recognition | |
| Compatible with Nespresso* | |
| Double shot capsules | |
| Ristretto for 2 | |
| Coffee tasting box |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Capsule coffee machine |
| Water tank capacity | 1 L |
| Coffee input type | Coffee capsule |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 8 cups |
| Brewing time (1 cup) | 30 s |
| Brewing time (2 cups) | 60 s |
| Number of water boilers | 1 |
| Country of origin | Romania |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Housing material | Plastic |
| Cord length | 0.8 m |
| Power | 1450 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Auto power off | Yes |
| Width | 263 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 4.26 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package dimensions (WxDxH) | 322 x 468 x 345 mm |
| Package width | 322 mm |
| Package depth | 468 mm |
| Package height | 345 mm |
| Package weight | 5.86 kg |
| Manual | Yes |
| Recyclable packaging material | 90% |
| Spout material | Plastic |
| Drip tray material | Plastic |
| Pump pressure | 19 bar |
| Cable length | 0.8 m |
| Maximum cup height | 120 mm |
| Product dimensions (WxDxH) | 263 x 400 x 280 mm |
Compatible with L'OR Espresso and L'OR Barista capsules
L'OR Barista coffee machine is designed to work with the exclusive L'OR Barista double shot capsules and L'OR Espresso single shot capsules.
Brew 2 coffees at once or 1 double coffee in a single cup
L'OR Barista System allows you to brew two cups of espresso or a double espresso in a single cup thanks to the exclusive L'OR Barista double shot capsules. Enjoy ristretto for two or double espresso just for you.
Up to 19 bars of pressure for perfect espresso
Savour the taste of true espresso. L'OR Barista System brews coffee at high pressure, up to 19 bars, to ensure true espresso quality.
Adjustable coffee volumes from 25 ml to 220 ml
Brew your favourite coffee drinks with L'OR Barista System - Enjoy a ristretto, espresso, lungo and more with L'OR Espresso single shot capsules or double your pleasure thanks to the exclusive L'OR Barista double shot capsules.
Prepare milk-based coffee recipes
The Milk Frother provides the freedom to enjoy a variety of hot and cold milk-based coffee recipes at home. Every coffee that you prepare will be topped with a silky and smooth milk froth layer.
Craft and customise your favourite coffee
The machine drip tray can easily be adjusted to fit your large mug or latte macchiato glass. Simply remove the larger drip tray and enjoy your long coffee mug.
Dual Capsule Recognition automatically detects capsule size
L'OR Barista Smart Dual Capsule Recognition Technology automatically detects the capsule size and adjusts to the optimal coffee setting for each coffee recipe.
Assortment of 9 capsules included in the box
Every appliance comes with a variety assortment of capsules: 4 L'OR Espresso single shot and 5 L'OR Barista double shot capsules.
Loading
You've added an item to your basket.