Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Philips LM9012/65
L'OR Barista Sublime & 50 Caps Portioned Coffee Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LM9012/65
- Capacity (litres) - 0.8
- 1 or 2 Cups
- Craft all of your coffee drinks
- Compatible with Nespresso *
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 276 x 157 x 402
| Type | L'OR Barista Sublime & 50 Caps Portioned Coffee Machine |
| Brand | Philips |
| Model | LM9012/65 |
| EAN: | 8720389043239 |
| 1 or 2 Cups | |
| Craft all of your coffee drinks | |
| Compatible with Nespresso * | |
| Exclusive Double Shot Capsule | |
| Dual Capsule Recognition | |
| True Espresso Quality | |
| Adjustable Drip Tray | |
| Volume Personalisation | |
| Coffee tasting box | |
| Double shot capsule |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Capsule coffee machine |
| Water tank capacity | 0.8 L |
| Coffee input type | Coffee capsule |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Two cups at once | Yes |
| Coffee capsule/pod system | L'OR |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Brewing time (1 cup) | 30 s |
| Brewing time (2 cups) | 60 s |
| Removable spout | Yes |
| Descaling light indicator | Yes |
| Descaling function | Yes |
| Country of origin | Romania |
| Espresso making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Product colour | Black |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Adjustable drip tray | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Auto power off | Yes |
| Width | 157 mm |
| Depth | 402 mm |
| Height | 276 mm |
| Weight | 3.35 kg |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 488 mm |
| Package height | 344 mm |
| Package weight | 4.47 kg |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| Coffee capsule included | Yes |
| Number of coffee capsules included | 50 pc(s) |
Brew 2 coffees at once or 1 double coffee in a single cup
L'OR Barista System allows you to brew two cups of espresso or a double espresso in a single cup thanks to the exclusive L'OR Barista double shot capsules. Enjoy ristretto for two or double espresso just for you.
Compatible with L'OR Espresso and L'OR Barista capsules
L'OR Barista coffee machine is designed to work with the exclusive L'OR Barista double shot capsules and L'OR Espresso single shot capsules.
Dual Capsule Recognition automatically detects capsule size
L'OR Barista Smart Dual Capsule Recognition Technology automatically detects the capsule size and adjusts to the optimal coffee setting for each coffee recipe.
Up to 19 bars of pressure for perfect espresso
Savour the taste of true espresso. L'OR Barista System brews coffee at high pressure, up to 19 bars, to ensure true espresso quality.
Adjustable drip tray for cups of different sizes
The machine drip tray can easily be adjusted to fit your large mug or latte macchiato glass. Simply remove the larger drip tray and enjoy your long coffee mug.
Personalise your coffee volumes from 20 ml to 270 ml
Easily adjust the coffee length of your beverage to your taste preference and enjoy your perfect cup of coffee.
Loading
You've added an item to your basket.