Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg LRI1854110
Integrated Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: LRI1854110
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Wash & Wear - 1kg in 60min
- 8kg Wash and 5kg Dry Capacity
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 560

Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Blomberg |
| Model | LRI1854110 |
| EAN: | 8690842670053 |
| Wash & Wear - 1kg in 60min | |
| 8kg Wash and 5kg Dry Capacity | |
| Wash Through Dry Programmes | |
| Stylish Digital Display | |
| Hygiene+ Wash & Dry Programme |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water fill | Cold |
| Door panel included | Yes |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Eco 40-60°C, Hand/wool, Pre-wash, Quick, Quick 14min, Rinse, Spin/drain, Steam |
| Drying programs | Cotton, Cotton iron dry, Download cycle, Hygiene Wash&Dry, Shirts, Synthetics, Synthetics iron dry, UV Hygiene freshen-up, Wash&Dry, Wash&Wear |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Cycle time washing & drying | 510 min |
| Number of drying programs | 5 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of drying temperature settings | 2 |
| Load balancing system | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Rinse hold | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| Drum Clean | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | HomeWhiz |
| Apps functions | Favourite programes, Notifications, Remote diagnostic, Remote monitoring, Remote start, Web-based setup wizard |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Door opening angle | 160° |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Hose diameter | 20 mm |
| Hose extender compatible | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Adjustable back feet from front | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 47 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 47 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 65 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 264 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.468 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.641 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Number of programs | 15 |
| Maximum temperature (back) | 40 °C |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Professional installation required | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| No spin | Yes |
| Washing class | A |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Depth | 560 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 65 kg |
| Door opening diameter | 340 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 66 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Wash & Wear - 1kg in 60min
The Wash & Wear programme washes and dries up to 1kg of laundry in just 60 minutes, perfect for quick clothing needs.
8kg Wash and 5kg Dry Capacity
With an 8kg wash capacity and 5kg drying capacity, this washer dryer handles large loads, washing up to 40 shirts or drying 25 shirts at once.
Wash Through Dry Programmes
The Wash through Dry programme cleans and dries your clothes in one continuous cycle, so you can unload clean, dry laundry ready for ironing.
Stylish Digital Display
The digital display on the washer dryer makes cycle setting effortless, with time remaining shown for better planning.
Hygiene+ Wash & Dry Programme
The Hygiene+ Wash & Dry programme eliminates allergens like cat and dog hair and reduces bacteria, ensuring hygienic washing and drying for allergy sufferers.
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.