5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg LTA18321W
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A++ Rated
£449.99
Save £19.01
Was £469
Free Delivery
- Product code: LTA18321W
- Capacity (kg) - 8
- FasterDry function uses hybrid technology to reduce drying times
- Heat Pump technology, with A++ energy rating
- Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 598 x 546 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Blomberg |
| Model | LTA18321W |
| EAN: | 8690842778667 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| FasterDry function uses hybrid technology to reduce drying times | |
| Heat Pump technology, with A++ energy rating | |
| Sensor programmes - stop when the desired dryness level is achieved |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Large porthole door | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Condensation efficiency class (old) | B |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Cotton, Cotton eco, Cotton iron dry, Daily, Down wear/duvet, Gentle care, Shirts, Hygienic drying, Jeans/denim, Mix, Outdoor/sport, Sport, Synthetics, Timed, Towel, Xpress super short |
| Cycle time | 197 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Energy consumption per cycle (full load) | 1.95 kWh |
| Moisture sensor | Yes |
| Number of drying levels | 2 |
| Left-on mode duration | 30 min |
| Ambient temperature (min) | 5 °C |
| Ambient temperature (max) | 40 °C |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cool tumble | Yes |
| Safety cut out | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 156 min |
| Cycle time (partial load) | 125 min |
| Condensation efficiency | 81% |
| Condensation efficiency (partial load) | 81% |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 1.08 kWh |
| Low temperature | Yes |
| Weighted condensation efficiency | 81% |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Reverse drum operation | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto cooldown phase | Yes |
| Dryness level indicator | Yes |
| Cycle time (full load) | 197 min |
| Feet extension (min) | 0 mm |
| Dryness control method | Sensor |
| Water tank position | Top |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.95 kWh |
| Annual energy consumption | 236 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 900 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 4 A |
| Power consumption (off) | 0.47 W |
| Power plug current | 13 A |
| Heater power | 0 W |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Depth | 546 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Direct drain hose included | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Ventilation requirements | Do not block front grille |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Can be installed under worktop | Yes |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £150 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.