1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Masterbuilt MB20043024
Gravity Series XT Digital Charcoal BBQ & Smoker, Black
£1,599
Free Delivery
Spread the cost:
£133.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: MB20043024
- Fuel Type - Charcoal (fuel)
- Heavy-duty digital charcoal BBQ and smoker with 0.81 m² (1,260 square inches) of cooking space
- GravityFed Charcoal Hopper
- DigitalFan Control
- Warranty - 1 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1330 x 1530 x 840
| Type | Gravity Series XT Digital Charcoal BBQ & Smoker |
| Brand | Masterbuilt |
| Model | MB20043024 |
| EAN: | 0094428285972 |
| Gravityfed Charcoal Hopper | |
| Digitalfan Control | |
| Smoke + Sear Versatility | |
| Foldaway Racks |
| Type | Grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Hopper capacity | 8.2 kg |
| Temperature (max) | 370 °C |
| Cooking area | 81 cm² |
| Oil tray | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Integrated timer | Yes |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooking surface shape | Rectangular |
| Housing material | Fiberglass, Porcelain, Stainless steel |
| Lid features | Hinged lid |
| Shelf material | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Built-in cutting board | Yes |
| Storage shelf | Yes |
| Number of built-in cutting boards | 2 |
| Grease tray storage | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Wireless |
| Foldable | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Width | 1530 mm |
| Depth | 840 mm |
| Height | 1330 mm |
| Food probe | Yes |
Loading
1 year warranty on production issues only, not on wear and tear. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £533 with a 3 month plan. Read More


You've added an item to your basket.