Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch MBA5785S6B Series 6
Built-In Electric Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MBA5785S6B
- Capacity (Usable Litres) - 34/71
- Electrical Connection - Hard-wired
- Meatprobe: measures the optimal core temperature of the roast
- 3D Hotair: even heat distribution for perfect results on up to three levels
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 888 x 594 x 550 (excluding handle and door)
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Bosch |
| Model | MBA5785S6B Series 6 |
| Also known as: | MBA5785S6B |
| EAN: | 4242005185238 |
| Meatprobe: Measures The Optimal Core Temperature Of The Roast | |
| 3D Hotair: Even Heat Distribution For Perfect Results On Up To Three Levels | |
| Autopilot 30: Perfectly Cooks Dishes Thanks To 30 Pre-Set Automatic Programmes | |
| Pop-Out Controls: Make The Front Of The Oven Easy To Clean And Give It A Sleek Look | |
| Cooking Tips: Access Food Trends And Cooking Advice Via The Home Connect App |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 105 L |
| Oven net capacity | 71 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 275 °C |
| Hot air grilling | Yes |
| 3D hot air | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Number of auto cooking programs | 30 |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 net capacity | 34 L |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front |
| Control panel material | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LCD |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Timer type | Digital |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Food probe | Yes |
| Food probe type | Wired |
| Residual heat indicator | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.02 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.81 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 6300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power connection type | Hard-wired |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.83 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 888 mm |
| Weight | 60 kg |
| Installation compartment height (min) | 891 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 960 mm |
| Baking tray | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.