Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MBC55224FE
Integrated Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MBC55224FE
- Net Capacity - Fridge 148 Litres/Freezer 85 Litres
- 233 litre capacity - holds 12 bags of food shopping
- Frost free tech stops ice build-ups in the fridge & freezer
- Electronic precise temperature control
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 540 x 540
E
Energy
Rating
Slide in the soft scoop and keep those groceries chilled with this Fridgemaster fridge freezer. Its Super Cool feature isn’t just a boast. It rapidly chills your shopping as soon as you pop it inside, meaning everything stays fresh and full of flavour. That includes your leafy greens, which can happily sit in the salad crisper drawer to keep them safe from big bottles of pop. And with adjustable shelves, you’ll have plenty of room for heaps of tasty pizzas. Treat yourself.
Wait, there's more...
•Electronic control — To precisely set your required temperature
•Reversible door — To suit any kitchen layout
| Type | Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MBC55224FE |
| EAN: | 5055784702485 |
| 233 litre capacity - holds 12 bags of food shopping | |
| Frost free tech stops ice build-ups in the fridge & freezer | |
| Electronic precise temperature control | |
| Handy wine rack keeps bottles secure | |
| Reversible doors to suit your kitchen layout |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Counter depth | Yes |
| Total net capacity | 233 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Total gross capacity | 233 L |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 148 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 148 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 85 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 85 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer door balconies | 0 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 233 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Connected load | 130 W |
| AC input voltage | 220-240~ V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 54 kg |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 564 mm |
| Package height | 1875 mm |
| Package weight | 59 kg |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Frost Free Integrated Fridge Freezer
Brand
Fridgemaster
Model
MBC55224FE
Price
£429.00
Rating
4.8
Ean
5055784702485
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Built-in
Built-in display
Yes
Control type
Touch
Counter depth
Yes
Display placement
Inside
Display type
LED
Door assembly
Door slider
Door hinge
Right
Number of compressors
1
Product colour
White
Recessed handle(s)
Yes
Reversible doors
Yes
Shelves material
Tempered glass
PERFORMANCE
Adjustable thermostat
Yes
Certification
CE, UKCA
Climate class
SN-ST
Maximum operating temperature
38 °C
Minimum operating temperature
16 °C
Noise emission class
C
Noise level
39 dB
Total gross capacity
233 L
Total net capacity
233 L
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240~ V
Annual energy consumption
233 kWh
Connected load
130 W
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
Power plug type
Type G
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Freezer door balconies
0
Freezer drawers quantity
4
Freezer gross capacity
85 L
Freezer net capacity
85 L
Freezer number of shelves/baskets
0
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
4 kg/24h
Ice cube tray
Yes
Multi-Airflow system (freezer)
Yes
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
11 h
FRIDGE
Automatic defrost (fridge)
Yes
Bottle rack
Yes
Can rack
Yes
Cooling system
Ventilated
Fridge door balconies
3
Fridge gross capacity
148 L
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
148 L
Fridge number of shelves/baskets
3
Lamp type
LED
No Frost (fridge)
Yes
Number of removable shelves
2
Number of vegetable drawers
1
Super Cool function
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
China
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
540 mm
Height
1772 mm
Weight
54 kg
Width
540 mm
ERGONOMICS
Door open alarm
Yes
Failure alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
PACKAGING DATA
Package depth
564 mm
Package height
1875 mm
Package weight
59 kg
Package width
585 mm

Loading
You've added an item to your basket.