1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MBC55252NE
Total No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, White, E Rated
£399
Free Delivery
- Product code: MBC55252NE
- Net Capacity - Fridge 176 Litres/Freezer 76 Litres
- Total NoFrost - never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation
- Dual cooling system -helps the air stay cold throughout the fridge which produces a uniformed temperature distribution
- Large fruit & vegetable box
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MBC55252NE |
| EAN: | 5055784702478 |
| Total NoFrost - never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort | |
| Dual cooling system -helps the air stay cold throughout the fridge which produces a uniformed temperature distribution | |
| Large fruit & vegetable box | |
| Electronic touch control | |
| Convert function - Convert the freezer to 0C compartment |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | white |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 252 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 252 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Water tank capacity | 0 L |
| ECO mode | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 176 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 176 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 76 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 76 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 57 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 1783 mm |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 1878 mm |
| Package weight | 61 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Total capacity | 252 L |
| Gross weight | 61 kg |
| Control panel | YES |
| Cooling system type | TOTAL NO FROST |
| Net weight | 57 kg |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £133 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.