2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MBO65M90M1-SS
Built-In Electric Single Oven, Stainless Steel, A Rated
- Product code: MBO65M90M1-SS
- Capacity (Usable Litres) - 70
- Electrical Connection - Power plug
- Xpress Grill Fast heat for consistent results
- Xpress Cleaning Effortless aqua-based cleaning
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 575
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Midea |
| Model | MBO65M90M1-SS |
| Also known as: | MBO65M90M1SS |
| EAN: | 6944271690185 |
| Xpress Grill Fast heat for consistent results | |
| Xpress Cleaning Effortless aqua-based cleaning | |
| Plug & Play fitted with UK plug | |
| Fan Cooking Even heat across all levels | |
| Dimensions (cm) - H59.5 x W57.5 x D59 |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 70 L |
| Total oven power | 3000 W |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-forced |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Number of cooking programs | 5 |
| Cleaning type | Hydrolytic |
| Cleaning technology | AquaClean |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Knobs colour | Silver |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Timer type | Mechanical |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Connected load | 2100 W |
| Power connection type | Power plug |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 570 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 32 kg |
| Package width | 621 mm |
| Package depth | 688 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 2nd Jun
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £9 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.