2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MBOD50M3AD0-SS
Built-Under Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
- Product code: MBOD50M3AD0-SS
- Capacity (Usable Litres) - 38/54
- Electrical Connection - Hard-wired
- Dual AA Rating Efficient operation for both ovens
- 54L / 38L Capacity Compact yet spacious dual cooking
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 715 x 594 x 550
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | Midea |
| Model | MBOD50M3AD0-SS |
| Also known as: | MBOD50M3AD0SS |
| EAN: | 6944271690574 |
| Dual AA Rating Efficient operation for both ovens | |
| 54L / 38L Capacity Compact yet spacious dual cooking | |
| Fan Cooking Even heat for fast, consistent bakes | |
| Digital Display Modern and intuitive controls | |
| Dimensions (cm) - H59.4 x W55.0 x D71.5 |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 54 L |
| Total oven power | 4000 W |
| Oven net capacity | 54 L |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Oven cooking method | Fan-forced |
| Number of cooking programs | 3 |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 cooking method | Static |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Appliance placement | Built-under (placement) |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Temperature control type | Mechanical |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load | 4000 W |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment width | 594 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 715 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 715 mm |
| Weight | 41.8 kg |
| Package width | 693 mm |
| Package depth | 718 mm |
| Package height | 800 mm |
| Package weight | 47.9 kg |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 2nd Jun
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £17.50 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.