2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MBOD70M30D0-BK
Built-In Electric Double Oven, Black, A Rated
- Product code: MBOD70M30D0-BK
- Capacity (Usable Litres) - 38/72
- Electrical Connection - Hard-wired
- Dual AA Rating Cost-effective twin-oven performance
- 72L / 38L Capacity Ideal for large family meals
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 885 x 595 x 563
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Midea |
| Model | MBOD70M30D0-BK |
| Also known as: | MBOD70M30D0BK |
| EAN: | 6944271690567 |
| Dual AA Rating Cost-effective twin-oven performance | |
| 72L / 38L Capacity Ideal for large family meals | |
| Multifunction Wide range of versatile cooking modes | |
| Digital Display Effortless setting and selection | |
| Dimensions (cm) - H59.5 x W56.3 x D88.5 |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Total oven power | 4500 W |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Oven cooking method | Fan-forced |
| Top heating | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Number of cooking programs | 9 |
| Static cooking | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 cooking method | Static |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 38 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 grill | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Knobs colour | Black |
| Display type | LED |
| Programmable display | Yes |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load | 4500 W |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment width | 563 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 800 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 563 mm |
| Height | 885 mm |
| Weight | 47.6 kg |
| Package width | 693 mm |
| Package depth | 718 mm |
| Package height | 965 mm |
| Package weight | 54.6 kg |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 2nd Jun
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £17.50 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.