Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja MC1101UK Foodi 8-Mode
6 litre PossibleCooker Rice & Slow Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MC1101UK
- Capacity (litres) - 6
- Functions - 8
- Includes: Glass Lid, Rice Spoon, Measuring Cup, Steam Rack and Recipe Guide
- Hob-style cooking in 1 pot
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 260 x 330 x 360

Meet Ninja Foodi 8-in-1 PossibleCooker, the multi-function slow cooker, rice cooker and steamer that helps you create delicious family meals at the push of a button.
Discover easier meals, with less hands-on cooking time. Slow cook dishes at low temperatures to achieve tender meats, rich casseroles and curries with minimal effort. Plus, explore 7 additional cooking functions: Steam, Sear/Sauté, Pasta, Keep Warm, White Rice, Brown Rice & Porridge.
The multi-cooker base works just like a hob – sear and sauté directly in the pot with little to no oil, thanks to its non-stick coating. The pot is also oven safe up to 240°C. Finish your dish off in the oven, before taking it to the table.
From a hearty Bolognese to sausage casserole for two, PossibleCooker is perfect for mid-week meals. Cook as little or as much as you’d like. Its 6L capacity can accommodate a paella or even a slow cooked lamb - ideal for family dinners or batch cooking.
And with dishwasher safe accessories, you can place the cooking pot, steam rack, spoon and lid in the dishwasher and relax.
| Type | 6 litre PossibleCooker Rice & Slow Cooker |
| Brand | Ninja |
| Model | MC1101UK Foodi 8-Mode |
| Also known as: | MC1101UK |
| EAN: | 0622356295826;622356295826 |
| Includes: Glass Lid, Rice Spoon, Measuring Cup, Steam Rack and Recipe Guide. | |
| 8 modes: Sear/Saut, Slow Cook, White Rice, Brown Rice, Pasta, Porridge, Steam & Keep Warm. | |
| Hob-style cooking in 1 pot: Sear & saut vegetables & meat, then use slow cook mode for richer casseroles, stews & more. | |
| Removeable oven-safe cooking pot: Put the pot in the oven for crisp pastry and toppings - perfect for casseroles, lasagna and pies. | |
| Makes up to 6 portions: Cook up to 500g of pasta, 800g of rice or a 1.8kg meat joint. |
| Capacity | 6 L |
| Power | 1400 W |
| Product colour | Blue |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Non-stick coating | Yes |
| Display type | LCD |
| Cooking temperature range | 40 - 210 °C |
| Number of power levels | 6 |
| Control type | Touch |
| Overheat protection | Yes |
| Indication light | Yes |
| Temperature control | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher safe inner pot | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Bowl capacity | 6 L |
| Steam cooking | Yes |
| Baking function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Steam pressure function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Preset cooking programs | Yes |
| Width | 330 mm |
| Depth | 360 mm |
| Height | 260 mm |
| Weight | 4 kg |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 600 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 6.2 kg |
| Recipe book | Yes |
| Bowl included | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
6 litre PossibleCooker Rice & Slow Cooker
Brand
Ninja
Model
MC1101UK Foodi 8-Mode
Price
£119.99
Rating
4.4
Ean
0622356295826;622356295826
COOKING FUNCTIONS & PROGRAMS
Baking function
Yes
Keep warm function
Yes
Preset cooking programs
Yes
Reheat function
Yes
Steam cooking
Yes
Steam pressure function
Yes
FEATURES
Bowl capacity
6 L
Capacity
6 L
Control type
Touch
Cooking temperature range
40 - 210 °C
Cord length
0.8 m
Dishwasher safe inner pot
Yes
Dishwasher-proof parts
Yes
Display type
LCD
Easy to clean
Yes
Indication light
Yes
Non-stick coating
Yes
Number of auto cooking programs
8
Number of power levels
6
Overheat protection
Yes
Power
1400 W
Product colour
Blue
Temperature control
Yes
PACKAGING CONTENT
Bowl included
Yes
Recipe book
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
United Kingdom
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
360 mm
Height
260 mm
Weight
4 kg
Width
330 mm
PACKAGING DATA
Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight
0 g
Metal packaging weight
0 g
Package depth
400 mm
Package height
260 mm
Package weight
6.2 kg
Package width
380 mm
Paper packaging weight
600 g
Plastic packaging weight
0 g
Wood packaging weight
0 g

Loading
You've added an item to your basket.