Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung MC28H5013AS
Combi Microwave with Convection Cooking - Silver
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MC28H5013AS
- Capacity (Usable Litres) - 28
- Power Output - 900 W
- Cook healthy dishes the easy way
- Enjoy delicious homemade yoghurt
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 310 x 517 x 478.8

Easier Access to Healthy Cooking
A variety of fresh and healthy meals are at your fingertips with 15 pre-set cook modes on the Samsung MW5000H Smart Oven, which features a convection cooking function for food that is moist, flavourful and cooked perfectly every time. Now you can confidently and conveniently cook everything from broccoli to brown rice and boneless chicken breast to fresh salmon fillets.
Homemade Yoghurt Anytime
Enjoy making your own dough or yoghurt anytime with this microwave's Fermentation Function. It uses advanced fermentation technology to set just the right temperature, providing your family with even more options for delicious fresh meals for breakfast, lunch or dinner.
Utilise Every Inch
Experience greater flexibility with the MW5000H Smart Oven. Designed with busy families in mind, you can disable the turntable to utilise every inch of interior space, which means easy accommodation of large square dishes. It's a step above similar appliances, so now you can easily heat larger pans and casseroles quicker, leaving more time to enjoy meals around the table.
Banish Food Odours
Strong odours won't linger inside the Samsung MW5000H Smart Oven. Simply select the Deodorisation setting to force interior air outside to dissipate. This feature quickly eliminates any bad smells so your food tastes as fresh and delicious as intended.
Enjoy Local Tastes
Satisfy cravings for traditional tastes of home with a wide variety of pre-programmed local recipes on the Samsung MW5000H Smart Oven. Now, prepared dishes are just a simple setting away, helping reduce overall meal preparation for more time enjoyed around the table.
Superior Ceramic Interior
No more scrubbing or scratched surfaces. With a ceramic interior, the Samsung MW5000H Smart Oven offers a smooth surface that is easy to clean and won't discolour over time from oil or grease residue. Compared to stainless steel and epoxy interiors, this smart oven's cavity is anti-bacterial and scratch-resistant, providing long-term superior quality.
Standby Energy Savings
Even at rest, similar microwave ovens use power to maintain essential functions. Selecting the ECO Mode setting on the new Samsung MW5000H Smart Oven significantly reduces power usage, delivering savings to your household on monthly energy bills.
| Type | Combi Microwave with Convection Cooking - Silver |
| Brand | Samsung |
| Model | MC28H5013AS |
| EAN: | 8806086598361 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Cook healthy dishes the easy way | |
| Enjoy delicious homemade yoghurt | |
| Insert larger dishes into the interior | |
| Banish food odours |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Combination microwave |
| Interior capacity | 28 L |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Silver |
| Number of power levels | 6 |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 318 mm |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Silver |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Internal coating | Ceramic enamel |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Cooking programs | Yogurt |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 15 |
| Defrost programs quantity | 5 |
| Connected load | 2900 W |
| Width | 517 mm |
| Depth | 478.8 mm |
| Height | 310 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 358 x 327 x 235.5 mm |
| Weight | 17.5 kg |
| Package width | 586 mm |
| Package depth | 518 mm |
| Package height | 371 mm |
| Package weight | 20.2 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Combi Microwave with Convection Cooking - Silver
Brand
Samsung
Model
MC28H5013AS/EU
Price
£142.60
Rating
4.6
Ean
8806086598361
FEATURES
Appliance placement
Countertop
Built-in display
Yes
Buzzer
Yes
Buzzer off
Yes
Child lock
Yes
Clock type
Electronic
Control type
Buttons
Display type
LED
Door colour
Silver
Door hinge
Left
Integrated clock
Yes
Interior capacity
28 L
Internal coating
Ceramic enamel
Microwave power
900 W
Number of power levels
6
Product colour
Silver
Product type
Combination microwave
Timer
Yes
Turntable
Yes
Turntable size
318 mm
COOKING FUNCTIONS & PROGRAMS
Auto cook function
Yes
Convection cooking
Yes
Cooking programs
Yogurt
Defrost function
Yes
Defrost programs quantity
5
Grill
Yes
Number of auto cooking programs
15
Reheat function
Yes
POWER
Connected load
2900 W
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
478.8 mm
Height
310 mm
Interior dimensions (W x D x H)
358 x 327 x 235.5 mm
Package depth
518 mm
Package height
371 mm
Package weight
20.2 kg
Package width
586 mm
Weight
17.5 kg
Width
517 mm

Loading
You've added an item to your basket.