Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MC50165EB
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MC50165EB
- Net Capacity - Fridge 122 Litres/Freezer 53 Litres
- 165 litre capacity - holds 9 bags of food shopping
- Manual defrost needed
- Special drawer to keep fruit and veg organised
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1430 x 495 x 562
E
Energy
Rating
Need more space for your groceries? This Fridgemaster fridge freezer has plenty of space for your five-a-day and some extra sweet treats. It can hold 9 bags of shopping with a special drawer to keep fruit and veg safe and organised – no more searching for stray strawberries. And with reversible doors, it can be set to match the rest of your kitchen layout. Plus, by defrosting it every now and again, you can keep everything running as it should.
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MC50165EB |
| EAN: | 5055784702003 |
| 165 litre capacity - holds 9 bags of food shopping | |
| Manual defrost needed | |
| Special drawer to keep fruit and veg organised | |
| Reversible doors to suit your kitchen layout | |
| Dimensions (cm) - H143 x W49.5 x D56.2 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 175 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 122 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge gross capacity | 122 L |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 2 |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Number of egg trays | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 53 L |
| Freezing capacity | 2.4 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Freezer gross capacity | 53 L |
| Freezer door balconies | 0 |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 195 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| AC input voltage | 220-240V~ |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 495 mm |
| Depth | 562 mm |
| Height | 1430 mm |
| Weight | 41 kg |
| Package width | 521 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 1500 mm |
| Package weight | 45 kg |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Static Fridge Freezer
Brand
Fridgemaster
Model
MC50165EB
Price
£249.00
Rating
4.8
Ean
5055784702003
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Freestanding
Control type
Rotary
Door hinge
Right
Product colour
Black
Reversible doors
Yes
PERFORMANCE
Certification
CE, UKCA
Climate class
N-ST
Maximum operating temperature
38 °C
Minimum operating temperature
16 °C
Noise emission class
C
Noise level
39 dB
Total net capacity
175 L
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240V~
Annual energy consumption
195 kWh
Energy efficiency class
E
Energy efficiency index (EEI)
100
FRIDGE
Cooling system
Static
Egg tray
Yes
Fridge door balconies
3
Fridge gross capacity
122 L
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
122 L
Fridge number of shelves/baskets
3
Lamp type
LED
Number of egg trays
1
Number of removable shelves
2
Number of vegetable drawers
1
OTHER FEATURES
Country of origin
China
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
562 mm
Height
1430 mm
Weight
41 kg
Width
495 mm
FREEZER
Freezer door balconies
0
Freezer gross capacity
53 L
Freezer net capacity
53 L
Freezer number of shelves/baskets
3
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
2.4 kg/24h
Star rating
4*
Storage time during power failure
15 h
PACKAGING DATA
Package depth
585 mm
Package height
1500 mm
Package weight
45 kg
Package width
521 mm

Loading
You've added an item to your basket.