1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MC55240EB
Static Fridge Freezer, 50/50, Black, E Rated
£299
Service that goes further
- Product code: MC55240EB
- Net Capacity - Fridge 158 Litres/Freezer 94 Litres
- Large freezer capacity with 4 drawers
- Easy Tray
- Metal back panel
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1743 x 554 x 558
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MC55240EB |
| EAN: | 5055784702645 |
| Large freezer capacity with 4 drawers | |
| Easy Tray | |
| Metal back panel | |
| Interior LED light for fridge compartment | |
| Low noise level | |
| Reversible door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 252 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 32 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 158 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge gross capacity | 158 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 94 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 218 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 554 mm |
| Depth | 558 mm |
| Height | 1743 mm |
| Weight | 53 kg |
| Fridgemaster technologies (food storage) | Fresh Zone, Multi Air Flow |
| Package weight | 58000 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 1816 mm |
| Package weight | 58 kg |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Total capacity | 252 L |
| Gross weight | 58 kg |
| Split type | 50/50 |
| Net weight | 53 kg |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.