1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MCF198E
Static 191l Chest Freezer, White, E Rated
£169
Save £30
Was £199
£189 with delivery
- Product code: MCF198E/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £199.00
- Gross Capacity - 191 Litres
- Electronical control
- LED light
- Recessed handle
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 853 x 891 x 557
Energy
Rating
| Type | Static 191l Chest Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MCF198E |
| EAN: | 0200000001504 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Electronical control | |
| LED light | |
| Recessed handle | |
| Basket | |
| Winter Guard technology (-15C) |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Handle colour | White |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Up |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Freezer net capacity | 191 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 28 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 191 L |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Indication light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 5 mm |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 198 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 220 - 240 Hz |
| Current | 50 A |
| Power plug type | Type G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 891 mm |
| Depth | 557 mm |
| Height | 853 mm |
| Depth without handle | 557 mm |
| Weight | 31 kg |
| Package width | 920 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 33.5 kg |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
£169
Save £30
Was £199
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 30th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £56.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.