Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MCF198EB
191l Chest Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MCF198EB
- Gross Capacity - 191 Litres
- Electronical control
- LED light
- Recessed handle
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 853 x 891 x 557
E
Energy
Rating
Keep ingredients fresh for longer with this black chest freezer from Fridgemaster. With a 191 litre capacity, it can hold 11 bags of food shopping. It just needs an occasional manual defrost to keep it in tip-top shape. And with the Temperature Controls, you can easily adjust the environment to suit what you’re storing, like if you want to keep your ice cream softer so it’s easier to scoop. Plus, Winter Guard technology lets you place this model in rooms with temperatures as low as -15 degrees, which makes it perfect for garages.
| Type | 191l Chest Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MCF198EB |
| EAN: | 5055784702317 |
| Electronical control | |
| LED light | |
| Recessed handle | |
| Basket | |
| Winter Guard technology (-15C) |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Up |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Freezer net capacity | 191 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 28 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 191 L |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Indication light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 5 mm |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 198 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 220 - 240 Hz |
| Current | 50 A |
| Power plug type | Type G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 891 mm |
| Depth | 557 mm |
| Height | 853 mm |
| Depth without handle | 557 mm |
| Weight | 31 kg |
| Package width | 920 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 33.5 kg |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Static 191l Chest Freezer
Brand
Fridgemaster
Model
MCF198EB
Price
£219.00
Rating
4.9
Ean
5055784702317
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Touch
Display type
LED
Door hinge
Up
Freezer number of shelves/baskets
1
Product colour
Black
Product type
Chest freezer
Recessed handle(s)
Yes
PERFORMANCE
Certification
CE, UKCA
Climate class
SN-T
Freezer gross capacity
191 L
Freezer net capacity
191 L
Freezer temperature (min)
-18 °C
Freezing capacity
10 kg/24h
Noise emission class
C
Noise level
39 dB
Operating temperature (T-T)
10 - 43 °C
Star rating
4*
Storage time during power failure
28 h
POWER
AC input frequency
220 - 240 Hz
Annual energy consumption
198 kWh
Current
50 A
Energy efficiency class
E
Energy efficiency scale
A to G
Power plug type
Type G
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Cord length
2 m
Feet adjustment
5 mm
Indication light
Yes
Interior light
Yes
Lamp type
LED
OTHER FEATURES
Country of origin
China
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
557 mm
Depth without handle
557 mm
Height
853 mm
Weight
31 kg
Width
891 mm
PACKAGING DATA
Package depth
575 mm
Package height
890 mm
Package weight
33.5 kg
Package width
920 mm

Loading
You've added an item to your basket.