2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MCH300D111K0
Ceramic Hob
£69.99
Service that goes further
- Product code: MCH300D111K0
- Warranty - 2 years parts and labour
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Midea |
| Model | MCH300D111K0 |
| EAN: | 6936718325415 |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 288 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 2 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Central |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 200 mm |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Central rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 165 mm |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 2 |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Connected load (electric) | 3000 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 288 mm |
| Depth | 520 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.