Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch MCM3501MGB MultiTalent 3
Food Processor
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MCM3501MGB
- Number of Accessories - 8
- Capacity (litres) - 2.3
- Safety locking lid and bowl
- Rubber suction feet for extra stability
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 260 x 220 x 375
MultiTalent 3 - the compact and versatile kitchen assistant with more than 50 functions.
Produces excellent results
- Perfect results in a short time: with the 800 watt motor, 2 speed settings and pulse function
- Multi functional stainless steel blade
Included accessories
- 2.3 l transparent plastic mixing bowl for 500 g flour + ingredients (maximum 0.8 kg of dough mixture) including lid with funnel and stuffer
- 1L liquidiser attachment
- Also suitable for crushing ice
- Grinder for processing hard ingredients such as coffee beans, hard cheese, grains, spices or ice cubes - with grinder knife
- Chopper for fast and precise processing of herbs, nuts, onions or garlic - with MultiLevel6 knife
- Reversible slicing (thick and thin) and reversible grating (coarse and fine) discs
- Stainless steel discs
- Plastic dough tool and whisking disc
- Beating disc for whipping cream and whisking egg whites
- All plastics that are in contact with food are BPA free
| Type | Food Processor |
| Brand | Bosch |
| Model | MCM3501MGB MultiTalent 3 |
| Also known as: | MCM3501MGB |
| EAN: | 4242002853383 |
| Safety locking lid and bowl | |
| Rubber suction feet for extra stability | |
| SmartStorage: storage of standard accessories directly in the bowl | |
| Integrated cable storage |
| Bowl capacity | 2.3 L |
| Product colour | Black |
| Pulse function | Yes |
| Variable speed | Yes |
| Number of speeds | 2 |
| Coffee grinding | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Scrollbar |
| Juice extractor | Yes |
| Juice extractor capacity | 1 L |
| Mixer functions | Beat, Blend, Ice crushing, Knead, Mixing |
| Cord storage | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Stainless steel blade included | Yes |
| Safety lock | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Bowl material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Material knife | Stainless steel |
| Power | 800 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 220 mm |
| Depth | 375 mm |
| Height | 260 mm |
| Weight | 3.65 kg |
| Package width | 263 mm |
| Package depth | 397 mm |
| Package height | 369 mm |
| Grating disc included | Yes |
| Number of grating discs included | 2 |
| Slicing disc included | Yes |
| Slicing insert fine | Yes |
| Slicing insert medium | Yes |
| Dough tool | Yes |
| Bowls included | Dough, Mixing |
| Mixing tool | Yes |
| Whisk | Yes |
| Lid included | Yes |
| Bowl included | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Food Processor
Brand
Bosch
Model
MCM3501MGB MultiTalent 3
Price
£99.00
Rating
4.6
Ean
4242002853383
POWER
AC input frequency
50 - 60 Hz
AC input voltage
220-240 V
Power
800 W
FEATURES
Bowl capacity
2.3 L
Coffee grinding
Yes
Control type
Scrollbar
Cord storage
Yes
Handle(s)
Yes
Ice crushing
Yes
Juice extractor
Yes
Juice extractor capacity
1 L
Mixer functions
Beat, Blend, Ice crushing, Knead, Mixing
Non-slip feet
Yes
Number of speeds
2
Product colour
Black
Pulse function
Yes
Safety lock
Yes
Stainless steel blade included
Yes
Variable speed
Yes
PACKAGING CONTENT
Bowl included
Yes
Bowls included
Dough, Mixing
Dough tool
Yes
Grating disc included
Yes
Lid included
Yes
Mixing tool
Yes
Number of grating discs included
2
Slicing disc included
Yes
Slicing insert fine
Yes
Slicing insert medium
Yes
Whisk
Yes
MATERIAL
Bowl material
Plastic
Housing material
Plastic
Material knife
Stainless steel
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
375 mm
Height
260 mm
Weight
3.65 kg
Width
220 mm
TECHNICAL DETAILS
Doesn't contain
Bisphenol A (BPA)
PACKAGING DATA
Package depth
397 mm
Package height
369 mm
Package width
263 mm

Loading
You've added an item to your basket.