Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDDQ1-12DEN7-QA3
Dehumidifier
- Product code: MDDQ1-12DEN7-QA3
- Room Size (m²) - 35
- Extraction Rate (Litres/Day) - 12
- Tank Capacity (Litres) - 1.6
- TriCARE 3-in-1 Air Purification Technology
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 441 x 334 x 224
| Type | Dehumidifier |
| Brand | Midea |
| Model | MDDQ1-12DEN7-QA3 |
| Also known as: | MDDQ112DEN7QA3 |
| EAN: | 5207060544597 |
| TriCARE 3-in-1 Air Purification Technology | |
| Humidity & Health Light Indicator | |
| Low energy consumption | |
| Efficient Clothes Drying Mode | |
| Whisper-Quiet Operation |
| Water tank capacity | 1.6 L |
| Suitable for room volume up to | 105 m³ |
| Noise level | 40 dB |
| Product colour | White |
| Suitable for room area up to | 35 m² |
| Dehumidifying capacity (max) | 12 l/24h |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Air filter | Yes |
| Water level indicator | Yes |
| Ionizer | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of speeds | 3 |
| Air purification capability | Yes |
| Airflow | 114 m³/h |
| Castor wheels | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Adjustable airflow | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Integrated timer | Yes |
| Display | LCD |
| Removable water tank | Yes |
| Hose connection | Yes |
| Power | 360 W |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile app support | Yes |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 234 g |
| Paper packaging weight | 737 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| PSTI certified | Yes |
| Power consumption (typical) | 380 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Width | 334 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 441 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package volume | 47 cm³ |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 253 mm |
| Package height | 522 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 385 x 275 x 522 mm |
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 22nd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £66.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.