2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRB600MIC46P
No Frost Fridge Freezer, 70/30, Silver, C Rated
£449
Save £100.99
Was £549.99
Free Delivery
- Product code: MDRB600MIC46P/NP
- NO PACKAGING - WAS £549.99
- Net Capacity - Fridge 312 Litres/Freezer 130 Litres
- 442l Total Capacity
- Infinite Door Bin
- Infinite Shelf
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2010 x 595 x 688
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRB600MIC46P |
| EAN: | 0200000004048 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| 442l Total Capacity | |
| Infinite Door Bin | |
| Infinite Shelf | |
| Metal Cooling | |
| Humidity Zone | |
| Flip Tray | |
| XL Salad Crisper | |
| Interactive Door Handle Light | |
| Maxx Fresh Box | |
| Multi Air Flow | |
| Platinum Fresh |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 442 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 442 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 312 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 1 |
| Foldable shelf | Yes |
| Number of egg trays | 0 |
| Fridge temperature range | 2 - 8 °C |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 130 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Smart Frost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer door balconies | 0 |
| Freezer temperature (min) | -28 °C |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 179 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 64 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 688 mm |
| Height | 2010 mm |
| Weight | 80 kg |
| Package weight | 87 kg |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package height | 2075 mm |
| Package weight | 87 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 5 drawer(s) |
| Total capacity | 442 L |
| Gross weight | 87 kg |
| Split type | 70/30 |
| Net weight | 80 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £149.67 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.