2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRC411FZE01
Static Chest Freezer, White, E Rated
£249.99
Service that goes further
- Product code: MDRC411FZE01
- Net Capacity - 293 Litres
- Suitable for out buildings to -18c
- Deep Freeze -30c
- Convertible From Freezer to Fridge
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 844 x 1065 x 592
Energy
Rating
| Type | Static Chest Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRC411FZE01 |
| EAN: | 6940461943000 |
| Suitable for out buildings to -18c | |
| Deep Freeze -30c | |
| Convertible From Freezer to Fridge | |
| Easy Digital Control | |
| Inverter Quattro | |
| Super Freeze | |
| Inverter Compressor | |
| Stable Temperature Control |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Door hinge | Up |
| Control type | Rotary |
| Refrigerating medium | R600a |
| Inverter technology | Yes |
| Freezer net capacity | 293 L |
| Freezing capacity | 14 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Locking | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 230 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.75 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 1065 mm |
| Depth | 592 mm |
| Height | 844 mm |
| Weight | 36 kg |
| Package width | 1104 mm |
| Package depth | 609 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 40.2 kg |
| Total net capacity | 293 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Midea technologies (food storage) | 100 Hour Power Outage, -30c Deep Freeze, Convertible from Freezer to Fridge, Counter Balanced Lid, Digital Control, Fast Freeze, Suitable For Outbuildings -18c, Super Freeze |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.