2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRC698FEE01
Static Chest Freezer, White, E Rated
£429.99
Service that goes further
- Product code: MDRC698FEE01
- Net Capacity - 508 Litres
- Suitable for out buildings to -18c
- Deep Freeze -30c
- Convertible From Freezer to Fridge
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 860 x 1530 x 735
Energy
Rating
| Type | Static Chest Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRC698FEE01 |
| EAN: | 6940461942225 |
| Suitable for out buildings to -18c | |
| Deep Freeze -30c | |
| Convertible From Freezer to Fridge | |
| Easy Digital Control | |
| Inverter Quattro | |
| Super Freeze | |
| Inverter Compressor | |
| Stable Temperature Control |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer net capacity | 508 L |
| Freezing capacity | 23 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 298 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 1530 mm |
| Depth | 735 mm |
| Height | 860 mm |
| Weight | 52.8 kg |
| Package width | 1565 mm |
| Package depth | 768 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 59.6 kg |
| Total net capacity | 508 L |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Midea technologies (food storage) | -30c Deep Freeze, Counter Balanced Lid, Digital Control, Suitable For Outbuildings -18c |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.