2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRD146FGE01
Under Counter Larder Fridge, White, E Rated
Retail Price
£119.99
Save £20
Was £139.99
- Product code: MDRD146FGE01
- Net Capacity - Fridge 93 Litres
- Mechanical Temperature Control
- Adjustable Legs
- Reversible Door
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 864 x 472 x 446

Energy
Rating
| Type | Under Counter Larder Fridge |
| Brand | Midea |
| Model | MDRD146FGE01 |
| EAN: | 6940461937221 |
| Mechanical Temperature Control | |
| Adjustable Legs | |
| Reversible Door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Fridge door balconies | 3 |
| Shelves material | Glass |
| Fridge net capacity | 93 L |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 86 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 472 mm |
| Depth | 446 mm |
| Height | 864 mm |
| Weight | 22.5 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.