2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRE306FGE01D
Total No Frost Built-In Freezer, E Rated
£549.99
Service that goes further
- Product code: MDRE306FGE01D
- Net Capacity - 212 Litres
- Total No Frost
- Easy-installation
- Standby Mode
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Built-In Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRE306FGE01D |
| EAN: | 6954903819303 |
| Total No Frost | |
| Easy-installation | |
| Standby Mode | |
| Electronic Control | |
| Big Freezer Box | |
| Mobile Box |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 8 |
| Colour name | White |
| Handle colour | White |
| Door hinge | Right |
| Control type | Buttons, Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Freezer net capacity | 212 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | N-ST |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -18 - -10 °C |
| Interior light | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 236 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1785 mm |
| Depth without handle | 545 mm |
| Weight | 67 kg |
| Package weight | 72.5 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 1880 mm |
| Package weight | 72.5 kg |
| Total net capacity | 212 L |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.