2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRE353FGE01D
Total No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
£449.99
Service that goes further
- Product code: MDRE353FGE01D
- Net Capacity - Fridge 180 Litres/Freezer 68 Litres
- Total No Frost
- Sliding Box for Pizza
- Cool Space for Beer
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRE353FGE01D |
| EAN: | 6954903819273 |
| Total No Frost | |
| Sliding Box for Pizza | |
| Cool Space for Beer | |
| Big Fresh Box | |
| Electronic Controls |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Total net capacity | 248 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Fridge net capacity | 180 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Number of foldable shelves | 0 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 68 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 223 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 54.5 kg |
| Package weight | 60500 kg |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 1880 mm |
| Package weight | 60.5 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Total capacity | 248 L |
| Gross weight | 60.5 kg |
| Split type | 70/30 |
| Net weight | 54.5 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.