2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRF705BIE70
American Fridge Freezer, E Rated
Retail Price
£1,299
Free Delivery
Spread the cost:
£108.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 16th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.59 p/m
Flexible Finance Options
£108.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: MDRF705BIE70
- Net Capacity - Fridge 345 Litres/Freezer 170 Litres
- Large Capacity
- Soft Freeze
- Plasma Sterilization
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1910 x 833 x 600
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRF705BIE70 |
| EAN: | 6940461941303 |
| Large Capacity | |
| Soft Freeze | |
| Plasma Sterilization | |
| IPL Purify | |
| Colorful Control Panel | |
| LED Light Wall | |
| Smart Home |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Grey |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 63 g |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 515 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 345 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 170 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 307 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.823 kWh/24h |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.8 A |
| Width | 833 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1910 mm |
| Weight | 112 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 896 mm |
| Package height | 2010 mm |
| Package weight | 123 kg |
| Multi-airflow system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 8 °C |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 16th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £433 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.