2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRS710FGE02
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Non-Plumbed
£579.99
Service that goes further
- Product code: MDRS710FGE02
- Net Capacity - Fridge 347 Litres/Freezer 201 Litres
- Multi Air Flow System
- Total No Frost
- Large Capacity
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1765 x 900 x 706
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRS710FGE02 |
| EAN: | 6940461939966 |
| Multi Air Flow System | |
| Total No Frost | |
| Large Capacity | |
| Highlight LED | |
| Reversible door | |
| Ext. Electronic Controls | |
| Safety glass shelves | |
| 90-degree drawer accessibility |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Total net capacity | 548 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Water tank capacity | 0 L |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 347 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Number of egg trays | 0 |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 201 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 14 kg/24h |
| Storage time during power failure | 8 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 6 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 324 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 900 mm |
| Depth | 706 mm |
| Height | 1765 mm |
| Weight | 80 kg |
| Depth without handle | 706 mm |
| Package width | 955 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1855 mm |
| Package weight | 90 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Control panel | External |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.