2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRU333FZE01
Total No Frost Tall Freezer, White, E Rated
- Product code: MDRU333FZE01
- Net Capacity - 238 Litres
- Convertible Converts your freezer to a fridge
- Super Freeze Rapidly chills new food
- Total No Frost Even temperatures reduce icy build-ups
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1722 x 595 x 632
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Tall Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRU333FZE01 |
| Convertible Converts your freezer to a fridge | |
| Super Freeze Rapidly chills new food | |
| Total No Frost Even temperatures reduce icy build-ups | |
| Anti-mould gasket Special seal stops bacteria forming |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 7 |
| Door hinge | Right |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Freezer net capacity | 238 L |
| Freezing capacity | 11.1 kg/24h |
| Storage time during power failure | 8 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 234 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.6 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 632 mm |
| Height | 1722 mm |
| Weight | 60 kg |
| Package weight | 60000 kg |
| Package width | 688 mm |
| Package depth | 657 mm |
| Package height | 1745 mm |
| Package weight | 66 kg |
| Total net capacity | 238 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Midea technologies (food storage) | Convertible from Freezer to Fridge, Digital Control, Fast Freeze, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £19.95 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.