Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRW150FGG22B
Wine Cooler
- Product code: MDRW150FGG22B
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 115
- Adjustable temperature Customise your cooling settings to keep your beverages perfectly chilled, no matter your preference
- Double Layers Glass Door Enhanced insulation keeps your drinks cold longer while reducing condensation for a clear view inside
- Low-E & UV Glass Door Protects your beverages from harmful UV rays while maintaining energy efficiency and preserving flavour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 470 x 440
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Midea |
| Model | MDRW150FGG22B |
| EAN: | 6940461944724 |
| Adjustable temperature Customise your cooling settings to keep your beverages perfectly chilled, no matter your preference | |
| Double Layers Glass Door Enhanced insulation keeps your drinks cold longer while reducing condensation for a clear view inside | |
| Low-E & UV Glass Door Protects your beverages from harmful UV rays while maintaining energy efficiency and preserving flavour | |
| LED Light Bright, energy-efficient interior lighting showcases your collection with a sleek, modern glow | |
| Adjustable Leg Easily level your cooler on any surface for stable, secure placement in any space |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Door colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Ultraviolet (UV) protection | Yes |
| Bottles capacity | 115 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 1 |
| Temperature range (zone 1) | 2 - 10 °C |
| Climate class | N-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 40 dB |
| Interior light | Yes |
| Control type | Rotary |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 81 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 470 mm |
| Depth | 440 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 28.8 kg |
| Package width | 523 mm |
| Package depth | 494 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 31.8 kg |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 15th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £66.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew




Loading
You've added an item to your basket.