Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MFO20DME4H109-WH
Electric Cooker with Single Oven
Service that goes further
- Product code: MFO20DME4H109-WH
- Capacity (Usable Litres) - 52
- Hob Type - Sealed plate hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 500 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Electric Cooker with Single Oven |
| Brand | Midea |
| Model | MFO20DME4H109-WH |
| Also known as: | MFO20DME4H109WH |
| EAN: | 6944271689790 |
| Sealed Plates Durable and sturdy hob surface | |
| Simple Control Classic knobs for easy operation | |
| 52L Capacity Practical space for daily meals | |
| A Rated Energy Cost-effective cooking performance |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Hob type | Sealed plate |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 52 L |
| Grill | Yes |
| Oven interior coating | Enamel |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Conventional cooking | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.72 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Trivet included | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Width | 500 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 39 kg |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 950 mm |
| Package weight | 43.8 kg |
| Country of origin | China |
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £11.45 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.