Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MH90M21ET33SG-UK
90cm Chimney Cooker Hood
Retail Price
£199.99
£205.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: MH90M21ET33SG-UK
- Extraction Rate (m³/h) - 650
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Gesture+Touch Control
- A+++ Class Energy Rating
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 430 x 898 x 500
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Midea |
| Model | MH90M21ET33SG-UK |
| Also known as: | MH90M21ET33SGUK |
| EAN: | 6939962628233 |
| Gesture+Touch Control | |
| A+++ Class Energy Rating | |
| Extraction Power: 650m3/h | |
| Ducted and recirculated | |
| 4 Speed Settings |
| Maximum extraction power | 650 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 59 dB |
| Maximum recirculating power | 650 m³/h |
| Boost function | Yes |
| Noise level (low speed) | 42 dB |
| Noise level (medium speed) | 59 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 42 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Minimal distance from hob | 6500 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Sensor, Touch |
| Display type | LED |
| Exhaust connection diameter | 120 mm |
| Grease filter type | Aluminium/Charcoal |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 279 lx |
| Annual energy consumption | 14 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Width | 898 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 430 mm |
| Height (max) | 1200 mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 960 x 385 x 570 mm |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 385 mm |
| Package height | 570 mm |
| Package weight | 15.5 kg |
| Ducting hose included | Yes |
| Power requirements | 82W |
| Dimensions (WxDxH) | 898 x 500 x 430 mm |
| Airflow | 650 m³/h |
| Display | LED |
| Light source | LED |
| Country of origin | China |
| Filter | Aluminium/Charcoal |
| Control panel | Touch/Gesture |
| Noise level (max) | 65 dB |
| Net weight | 13.5 kg |
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.