2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MIH744E325GK
59cm Induction Hob, Black
- Product code: MIH744E325GK
- Induction Fast and energy-efficient cooking
- Even Pro Tech Consistent heat at all power levels
- Touch Control Precise and easy temperature adjustment
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 28 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Midea |
| Model | MIH744E325GK |
| EAN: | 4048164122028 |
| Induction Fast and energy-efficient cooking | |
| Even Pro Tech Consistent heat at all power levels | |
| Touch Control Precise and easy temperature adjustment | |
| 9 Power Levels Versatile settings for every dish | |
| Dimensions (cm) - H2.8 x W59.0 x D52.0 |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 590 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Control panel colour | Red |
| Finish type | Gloss |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Stop & Go function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| Connected load (gas) | 0 W |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 7.5 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 580 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| PSTI certified | Yes |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 30th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £9.45 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.