2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG MJ3965BPS
Combination Microwave
£299
£305 with delivery
Service that goes further
- Product code: MJ3965BPS
- Capacity (Usable Litres) - 39
- Power Output - 1350 W
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 325 x 540 x 523

| Type | Combination Microwave |
| Brand | LG |
| Model | MJ3965BPS |
| EAN: | 8806096826881 |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 39 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 1350 W |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Grill power | 950 W |
| Convection power | 1850 W |
| Grill type | Quartz grill |
| Number of power levels | 5 |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 360 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Removable grill rack | Yes |
| Door colour | Black |
| Buzzer | Yes |
| Clock function | Yes |
| Clock mode | 24h |
| Turntable material | Glass |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 1100 W |
| Width | 540 mm |
| Depth | 523 mm |
| Height | 325 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 395 x 262 x 378 mm |
| Weight | 16.4 kg |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 614 mm |
| Package depth | 558 mm |
| Package height | 381 mm |
| Package weight | 19.5 kg |
2 years parts and labour. The consumer will be charged for labour after the product warranty has expired. NOTE: The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.