Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg MP422X1 Cucina
Built-In Microwave with Grill
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MP422X1
- Capacity (Usable Litres) - 23
- Power Output - 850 W
- Compact microwave
- 6 features, grill
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 390 x 595 x 334
| Type | Built-In Microwave with Grill |
| Brand | Smeg |
| Model | MP422X1 Cucina |
| Also known as: | MP422X1 |
| EAN: | 8017709276669 |
| Compact microwave | |
| 6 features, grill | |
| Volume: 22 l |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Grill microwave |
| Interior capacity | 23 L |
| Microwave power | 850 W |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Satin steel |
| Grill power | 1250 W |
| Turntable | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Cooking programs | Pizza |
| Number of cooking programs | 6 |
| Connected load | 2700 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 11 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 334 mm |
| Height | 390 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 350 x 280 x 220 mm |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 320 mm |
| Installation compartment height | 372 mm |
| Weight | 24 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package height | 435 mm |
| Package weight | 25.7 kg |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.