2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG MS2032GASW
Microwave, White
£92
Save £35.04
Was £127.04
£98 with delivery
- Product code: MS2032GASW
- Capacity (Usable Litres) - 20
- Power Output - 700 W
- LGs Antibacterial Easy Clean coating provides always keep your microwave clean 99.99%
- LED white lamp is 3 times brighter than conventional.
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 261 x 454 x 328
| Type | Microwave |
| Brand | LG |
| Model | MS2032GASW |
| EAN: | 8806096578292 |
| LGs Antibacterial Easy Clean coating provides always keep your microwave clean 99.99% | |
| LED white lamp is 3 times brighter than conventional. |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 20 L |
| Product colour | White |
| Microwave power | 700 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Width | 454 mm |
| Depth | 328 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 386 mm |
| Package height | 292 mm |
| Package weight | 10.7 kg |
2 years parts and labour. The consumer will be charged for labour after the product warranty has expired. NOTE: The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £30.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.