2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG MS2082F
Microwave, Black
£69
Save £15
Was £84
£75 with delivery
- Product code: MS2082F
- Capacity (Usable Litres) - 20
- Power Output - 700 W
- A sleek glass-front door adds style to your kitchen and is easy to wipe clean
- Dual Dials offer easy control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 258 x 439 x 339

| Type | Microwave |
| Brand | LG |
| Model | MS2082F |
| EAN: | 8806096596098 |
| A sleek glass-front door adds style to your kitchen and is easy to wipe clean | |
| Dual Dials offer easy control - choose from five power levels and set cooking time up to 35 minutes | |
| Precise Defrost function quickly and evenly thaws food or ingredients | |
| LED lamp shines three times brighter to easily monitor your food and dishes anytime | |
| Five power levels ensure easy, precise cooking, delivering excellent results for every type of dish | |
| Streamlined button design for effortless convenience and easy cleaning |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 20 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 700 W |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Number of cooking programs | 0 |
| Number of auto cooking programs | 0 |
| Width | 439 mm |
| Depth | 339 mm |
| Height | 258 mm |
| Weight | 9.6 kg |
| Package width | 488 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 291 mm |
| Package weight | 900 g |
| Total packaging weight | 10.5 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £23 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.