Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung MS23F301TFK/EU
Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: MS23F301TFK/EU
- Capacity (Usable Litres) - 23
- Power Output - 800 W
- Triple Distribution System
- Auto Cook
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 275 x 489 x 374
| Type | Microwave |
| Brand | Samsung |
| Model | MS23F301TFK/EU |
| EAN: | 8806090666278 |
| Triple Distribution System | |
| Auto Cook | |
| ECO Mode | |
| Ceramic Enamel Interior | |
| Healthy Steam - Power Steam Bowl | |
| Power Defrost | |
| Child Safety Lock |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 23 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Number of power levels | 6 |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 288 mm |
| Interior light | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Interior material | Ceramic |
| Buzzer | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 1150 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 489 mm |
| Depth | 374 mm |
| Height | 275 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 330 x 324 x 211 mm |
| Weight | 12 kg |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 423 mm |
| Package height | 326 mm |
| Package weight | 13.5 kg |
Cooking from Fresh Ingredients Made Simple
Replace ready-to-heat convenience foods with healthy homemade meals thanks to the Samsung F300G microwave oven. With 20 pre-set cooking modes, you can prepare fresh food in minutes.
Enhance Your Kitchen Look
Enhance your kitchen with the stylish F300G microwave oven, featuring a black glass front encased in hairline pattern exterior with matching handle and a crystal blue display and detailed silver dial.
Keep It Clean with Ceramic
The F300G microwave oven features a smooth ceramic interior that is easy to clean and won't scratch or discolor over time. The anti-bacterial and scratch-resistant interior is made to last.
Save Money with ECO Mode
The ECO Mode setting on the new Samsung F300G offers the lowest standby power consumption, significantly reducing power usage to save on energy bills.
Cooked to Perfection
Achieve perfectly cooked dishes every time thanks to the Triple Distribution System - microwaves are delivered via three slots in the oven cavity for broader coverage and more accurate heat distribution.
Taste Favorite Traditional Recipes
Choose from a wide variety of pre-programmed local recipes on the Samsung F300G microwave oven and enjoy familiar flavors with the simple touch of a button.
Loading
You've added an item to your basket.