1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MS83430EB
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
£349
Save £150
Was £499
£369 with delivery
- Product code: MS83430EB/NP
- NO PACKAGING - WAS £499.00
- Net Capacity - Fridge 266 Litres/Freezer 175 Litres
- E Energy saving
- Invertor Compressor
- Total No Frost
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1780 x 832 x 623
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MS83430EB |
| EAN: | 0200000001247 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| E Energy saving | |
| Invertor Compressor | |
| Total No Frost | |
| Multi air flow system | |
| Precise temperature Control | |
| Super freeze function | |
| Holiday Function | |
| LED lighting | |
| Environment-friendly technology |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 441 L |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 42 dB |
| Holiday function | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 266 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 2 |
| Fast Cooling function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 175 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 6 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 4 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| SuperFrost function | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 289 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 832 mm |
| Depth | 623 mm |
| Height | 1780 mm |
| Weight | 78 kg |
| Width with door open | 1187 mm |
| Package width | 880 mm |
| Package depth | 669 mm |
| Package height | 1880 mm |
| Package weight | 86 kg |
| Door opening angle | 150° |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £116.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.