1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MS91520DES
American Fridge Freezer, Silver, E Rated, Non-Plumbed
£780
Save £19
Was £799
Service that goes further
- Product code: MS91520DES
- Net Capacity - Fridge 334 Litres/Freezer 185 Litres
- E Energy saving
- Non-plumbed Water Dispenser
- Total No Frost
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1786 x 910 x 643
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MS91520DES |
| EAN: | 5055784702249 |
| E Energy saving | |
| Non-plumbed Water Dispenser | |
| Total No Frost | |
| Super Freeze, Super Cool | |
| Precise temperature control | |
| Modern decoration inside | |
| Alarm function | |
| Child lock function | |
| Four star freezer design | |
| Environmental-friendly technology |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Child lock | Yes |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 519 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 36 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water tank capacity | 3.5 L |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 334 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 2 |
| Bottle rack | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 185 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 11 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 4 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer number of doors | 1 |
| SuperFrost function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 309 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 910 mm |
| Depth | 643 mm |
| Height | 1786 mm |
| Weight | 83 kg |
| Depth without handle | 83 m |
| Package width | 977 mm |
| Package depth | 727 mm |
| Package height | 1896 mm |
| Package weight | 93 kg |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Door opening angle | 135° |
| Adjustable thermostat | Yes |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.