1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MS91558DEB
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
£479
Save £79
Was £558
£499 with delivery
- Product code: MS91558DEB/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £558.00
- Net Capacity - Fridge 344 Litres/Freezer 197 Litres
- Total No Frost
- Water Dispenser
- Durable Inverter
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1786 x 911 x 615
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MS91558DEB |
| EAN: | 0200000004116 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Total No Frost | |
| Water Dispenser | |
| Durable Inverter | |
| Fast Freeze | |
| Electronic Controls |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Refrigerating medium | R600A |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 541 L |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 344 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 2 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 10 - 43 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Fast Cooling function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 197 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer number of doors | 1 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 38 L |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 317 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 300 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 99 |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 911 mm |
| Depth | 615 mm |
| Height | 1786 mm |
| Weight | 82 kg |
| Package width | 975 mm |
| Package depth | 679 mm |
| Package height | 1910 mm |
| Package weight | 92 kg |
| Fridgemaster technologies (food storage) | Fresh Zone, LED touch control panel, Multi Air Flow, Total No Frost |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £159.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.