1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MUZ4860E
Static Under Counter Freezer, White, E Rated
£169
Service that goes further
- Product code: MUZ4860E
- Net Capacity - 61 Litres
- Manual defrost needed
- 3 freezer drawers to keep food organised
- Reversible door to suit your kitchen layout
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 475 x 448
Energy
Rating
| Type | Static Under Counter Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MUZ4860E |
| EAN: | 5055784701822 |
| Manual defrost needed | |
| 3 freezer drawers to keep food organised | |
| Reversible door to suit your kitchen layout | |
| Winter Guard Technology | |
| 61 litre capacity - holds 3 bags of food shopping |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Undercounter |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Rotary |
| Freezer net capacity | 61 L |
| Freezing capacity | 1.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 8 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Cooling system | Static |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 156 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Energy efficiency index (EEI) | 99 |
| Width | 475 mm |
| Depth | 448 mm |
| Height | 842 mm |
| Depth without handle | 448 mm |
| Width with door open | 809 mm |
| Weight | 22 kg |
| Installation compartment width | 675 mm |
| Installation compartment depth | 518 mm |
| Installation compartment height | 942 mm |
| Installation compartment height (min) | 942 mm |
| Installation compartment height (max) | 942 mm |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 468 mm |
| Package height | 872 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
£169
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.