Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NA64D3010AS/U1
60cm 4 Burner Gas Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NA64D3010AS
- 4 burners provide an impressive power
- Endless Rail Grate - lets you move your cookware easily and safely
- Safety Shutoff Feature
- Electrical Connection - Plug In (plug not supplied)
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 95 x 600 x 510
Minimum effort, maximum taste.
Take the effort out of cooking with Samsung's range of appliances, built to complement every kitchen style. Whether you’re warming up leftovers or having guests over for dinner, our thoughtful innovations and stylish design will make cooking a pleasure.
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Samsung |
| Model | NA64D3010AS/U1 |
| Also known as: | NA64D3010AS |
| EAN: | 8806095598543 |
| 4 burners provide an impressive power - enjoy extreme heat for fast and intensive cooking | |
| Endless Rail Grate - lets you move your cookware easily and safely. Even the heaviest pans will slide along the seamless rails, without you struggling to lift them. It can also be easily cleaned in a dishwasher | |
| Safety Shutoff Feature - Gain peace of mind and stop worrying that unattended pans may be boiling over. This feature automatically turns off any burners if the flame goes out or if the pan has boiled over |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Colour name | Stainless Steel |
| Cooking zone 1 power | 3300 W |
| Cooking zone 2 power | 3300 W |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Samsung technologies (cooking) | Endless Rail Grate |
| Width | 600 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 9.6 kg |
| Package width | 683 mm |
| Package depth | 593 mm |
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
4 Burner Gas Hob
Brand
Samsung
Model
NA64D3010AS/U1
Price
£279.00
Rating
4
Ean
8806095598543
DESIGN
Appliance placement
Built-in
Colour name
Stainless Steel
Cooking zone 1 power
3300 W
Cooking zone 2 power
3300 W
Cooking zone 3 power
2000 W
Cooking zone 4 power
1000 W
Hob type
Gas
Hob width size
600 mm
Number of cooking zones
4 zone(s)
Pan support material
Cast iron
Product colour
Stainless steel
ERGONOMICS
Auto power off
Yes
Easy to clean
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
510 mm
Height
95 mm
Weight
9.6 kg
Width
600 mm
PACKAGING DATA
Package depth
593 mm
Package height
172 mm
Package weight
12.7 kg
Package width
683 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Samsung technologies (cooking)
Endless Rail Grate

Loading
You've added an item to your basket.