2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja NC300UK CREAMi
Ice Cream & Frozen Dessert Maker, Black
£146.99
Save £53
Was £199.99
£152.99 with delivery
- Product code: NC300UK
- Capacity (Litres) - 0.47
- Turn almost anything into ice cream and more
- 7 programs Ice Cream, Gelato, Sorbet, Smoothie Bowl, Lite Ice Cream, Milkshake and Mix-Ins
- Fill a dessert tub with ingredients, freeze overnight then churn to perfection in minutes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 405 x 165 x 270
| Type | Ice Cream & Frozen Dessert Maker |
| Brand | Ninja |
| Model | NC300UK CREAMi |
| Also known as: | NC300UK |
| EAN: | 0622356243407 |
| Turn almost anything into ice cream and more | |
| 7 programs Ice Cream, Gelato, Sorbet, Smoothie Bowl, Lite Ice Cream, Milkshake and Mix-Ins | |
| Fill a dessert tub with ingredients, freeze overnight then churn to perfection in minutes | |
| Customise your treats with Mix-Ins | |
| Simple touch-screen controls | |
| Tubs, lids and paddle are top-rack dishwasher safe for easy cleaning | |
| Includes 3 x BPA-free tubs with lids, Inspirational Recipe Guide |
| Product type | Traditional ice cream maker |
| Bowl capacity | 0.47 L |
| Frozen yogurt making | Yes |
| Sorbet making | Yes |
| Fruit ice making | Yes |
| Number of bowls | 3 bowls |
| Display | LED |
| Built-in display | Yes |
| No pre-freezing required | Yes |
| Cable length | 0.88 m |
| Capacity | 0.47 L |
| Bowl | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Width | 165 mm |
| Depth | 270 mm |
| Height | 405 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Package weight | 8.9 kg |
| Package depth | 235 mm |
| Package width | 475 mm |
| Package height | 475 mm |
| Power | 800 W |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Non-slip feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £49 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.