Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja NC501UK CREAMi
Deluxe 10-in-1 Ice Cream and Frozen Drink Maker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NC501UK
- Capacity (Litres) - 0.709
- 10 programs
- Fill, freeze, process, enjoy
- Advanced CREAMify Technology turns your frozen base into extra creamy desserts.
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 505 x 253 x 476

Introducing a delicious new twist on the Ninja CREAMi ice cream maker range, Ninja CREAMi Deluxe. Packing all the flavour possibilities of the original, Deluxe dials up the fun with 4 extra functions.
Advanced CREAMify Technology:
Powerful twin Dual Drive Motors help drive the Creamerizer Paddle downwards, transforming ingredients into shaved ice and even creamier desserts. Now you can enjoy 4 extra functions, such as frappes and frozen drinks.
Family-sized capacity:
Three large 709ml CREAMi Deluxe tubs hold 50% more ice cream than the original Ninja CREAMi, so you can share your creations with friends and family.
Two flavours in one base:
Bigger capacity Deluxe Tubs allow you to enjoy two different mix-ins in the same ice cream, gelato or frozen yoghurt base for endless flavour combinations using the ‘Top’ and ‘Bottom’ processing settings. Create a chocolate base, then customise with nuts on top and pretzel pieces on the bottom.
Desserts and drinks, your way:
From vegan ice cream to keto frappes, there’s no limit to what you can create. And if you can’t decide on a flavour, you can even use the 'Top’ and ‘Bottom’ functions to make two different flavours in one tub, such as vanilla and cherry ice cream.
Ninja CREAMi Deluxe includes 10 programs: Ice Cream, Sorbet, Light Ice Cream, Gelato, Milkshake, Mix-In, Frappe, Frozen Drink, Slushi & Frozen Yoghurt.
Removeable parts including the Deluxe Tubs and lids, outer bowl, lid and paddle are dishwasher safe for easy cleaning.
Ninja guarantee:
.
| Type | Deluxe 10-in-1 Ice Cream and Frozen Drink Maker |
| Brand | Ninja |
| Model | NC501UK CREAMi |
| Also known as: | NC501UK |
| EAN: | 0622356282260 |
| 10 programs: Ice Cream, Sorbet, Light Ice Cream, Gelato, Milkshake, Mix-In, Frappe, Frozen Drink, Slushi & Frozen Yoghurt. | |
| Fill, freeze, process, enjoy: Fill one of the Dessert Tubs with ingredients and pop in the freezer for 24 hours. When youre ready to serve, Ninja CREAMi processes your frozen base into a creamy treat in minutes | |
| Advanced CREAMify Technology turns your frozen base into extra creamy desserts. | |
| 2 flavours in 1 base: Enjoy 2 different mix-ins in the same ice cream or gelato base. |
| Bowl capacity | 0.709 L |
| Frozen yogurt making | Yes |
| Sorbet making | Yes |
| Fruit ice making | Yes |
| Number of bowls | 3 bowls |
| Product colour | Silver, Black |
| Display | LED |
| Built-in display | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Cable length | 0.88 m |
| Removable bowl | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Pre-freeze time | 24 h |
| On/off switch | Yes |
| Bowl material | Plastic |
| Indication light | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Number of settings | 10 |
| Cover | Yes |
| Number of covers included | 1 |
| Bowl | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Width | 253 mm |
| Depth | 476 mm |
| Height | 505 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Power | 800 W |
| Recipe book | Yes |
| Number of storage bowls included | 3 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 472 mm |
| Package depth | 244 mm |
| Package height | 494 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Deluxe 10-in-1 Ice Cream and Frozen Drink Maker
Brand
Ninja
Model
NC501UK CREAMi
Price
£180.00
Rating
4.6
Ean
0622356282260
FEATURES
Bowl
Yes
Bowl capacity
0.709 L
Bowl material
Plastic
Built-in display
Yes
Cable length
0.88 m
Control type
Rotary, Touch
Cover
Yes
Dishwasher-proof parts
Yes
Display
LED
Frozen yogurt making
Yes
Fruit ice making
Yes
Handle(s)
Yes
Indication light
Yes
Non-slip feet
Yes
Number of bowls
3 bowls
Number of covers included
1
Number of settings
10
On/off switch
Yes
Pre-freeze time
24 h
Product colour
Silver, Black
Ready indicator
Yes
Removable bowl
Yes
Sorbet making
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
United Kingdom
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
476 mm
Height
505 mm
Weight
7.3 kg
Width
253 mm
PACKAGING CONTENT
Number of storage bowls included
3
Recipe book
Yes
PACKAGING DATA
Package depth
244 mm
Package height
494 mm
Package weight
10.1 kg
Package width
472 mm
POWER
Power
800 W

Loading
You've added an item to your basket.