Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Panasonic NN-ST45KWBPQ
Microwave Oven with Inverter Technology
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NN-ST45KWBPQ
- Capacity (Usable Litres) - 32
- Power Output - 1000 W
- Family - size cooking
- Three automatic programmes
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 310 x 525 x 401
The Ideas Kitchen
We LOVE food, and you’re here so we guess that you do, too! We aim to provide you with a variety of delicious options to cater to what you’re in the mood for!
Our recipes are tailored to provide the best results when using Panasonic kitchen appliances, but they can be adapted to utilise whatever is in your kitchen.
Enjoy browsing, cooking and, most importantly, eating!
Family-size Cooking
The NN-ST45K has a big capacity of 32L with a spacious 34cm glass turntable. This gives you more flexiblity to use larger dishes and plates to cook for the whole family.
Healthy Eating From The Start
Even picky eaters enjoy healthy delights thanks to the convenient Junior Menu. Three automatic programmes – Vegetable Puree, Fruit Puree, Porridge – make it is easy to conjure up delicious meals for little ones.
Genius Sensor For Perfect Cooking And Reheating Results
The Genius Sensor ensures excellent results with every meal. An advanced sensor measures the steam levels inside the microwave and automatically sets the best time.
The New Way of Cooking.
Discover the joy of fresh and healthy cooking with Panasonic Microwave Inverter Technology. Thanks to its precise power control, dishes are evenly cooked and are ready in no time.
Even Heating and Defrosting
Melting chocolate in a conventional microwave without burning is difficult. Baby food
can be even more challenging, because you need to ensure it doesn’t have overly hot
or cold spots. With our Panasonic Microwave Inverter Technology, you can heat and
defrost the most sensitive foods evenly in record time.
| Type | Microwave Oven with Inverter Technology |
| Brand | Panasonic |
| Model | NN-ST45KWBPQ |
| EAN: | 5025232893720 |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 32 L |
| Product colour | White |
| Microwave power | 1000 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Number of power levels | 7 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 340 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LCD |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | White |
| Clock function | Yes |
| Clock mode | 24h |
| Turntable material | Glass |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 21 |
| AC input voltage | 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 525 mm |
| Depth | 401 mm |
| Height | 310 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 251 x 355 x 365 mm |
| Weight | 11.5 kg |

Loading
You've added an item to your basket.