Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NQ5B4513GBS Series 4
Built-In Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NQ5B4513GBS
- Capacity (Usable Litres) - 50
- Power Output - 900 W
- Smart Things Cooking
- Solo Microwave - Cook or warm up food fast and even with the solo microwave mode
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 456 x 595 x 570
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | Samsung |
| Model | NQ5B4513GBS Series 4 |
| Also known as: | NQ5B4513GBS |
| EAN: | 8806094348378 |
| Smart Things Cooking - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance | |
| Solo Microwave - Cook or warm up food fast and even with the solo microwave mode | |
| Steam Cleaning - Cleaning your oven is no longer a faff thanks to easy Steam Cleaning | |
| 50L Large Capacity - Open up even bigger cooking possibilities |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 50 L |
| Microwave cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Microwave power | 900 W |
| Defrost programs quantity | 5 |
| Number of auto cooking programs | 15 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Connected load | 1650 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 549 mm |
| Installation compartment height | 446 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 456 mm |
| Weight | 34.5 kg |
| Package weight | 39.1 kg |
| Baking tray | Yes |
Fast & even cooking
Microwave Solo
Cook or warm-up food much faster and more evenly using the Solo microwave mode. The ovens stirrer microwave gives you the flexibility to prepare a variety of simple and everyday meals. Its large power output and even heat distribution ensure that every dish is cooked quickly and thoroughly.
More joy, less burden
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking[1] saves time and minimises the burden of cooking. By understanding your needs, it recommends personalised recipes[2] and creates a weekly meal plan. It also offers a guided cooking experience and enables effortless grocery shopping[3].
Control anywhere
Wi-Fi Connectivity
Save time and do more with Wi-Fi Connectivity. Simply monitor and control the oven anytime, anywhere using an App[4]. It lets you preheat the oven or turn it off. You can also check and adjust the cooking temperature and time or quickly select pre-programmed settings. And it helps you fix errors!
Easily cleans light soiling in the oven
Steam Cleaning
Get rid of light soiling much more easily. Compared to traditional oven cleaning, Steam Cleaning needs less time, power and effort to remove drips and splashes. It creates steam that loosens food particles, so any residue can be wiped away without scrubbing, leaving the oven sparkling clean.
Cook much more in a larger oven space
50L Large Capacity
Create more and larger dishes with a huge 50 litre capacity oven. It opens up more possibilities in home cooking. You can prepare plenty of different food together, like everything you need for a party. Or it can easily accommodate large items, like a king-size turkey, for a family gathering.
Microwave Solo
Cook or warm-up food much faster and more evenly using the Solo microwave mode.
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking saves time and minimizes the burden of cooking.
Wi-Fi Connectivity
Save time and do more with Wi-Fi Connectivity. Simply monitor and control the oven anytime, anywhere using an App.
Loading
You've added an item to your basket.