2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko NTIKP71131W
Integrated Heat Pump Tumble Dryer, 7kg, White, A++ Rated
£531.74
Service that goes further
- Product code: NTIKP71131W
- Capacity (kg) - 7
- Stress Tested To Keep You Stress Free
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 598 x 545 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Integrated Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | NTIKP71131W |
| EAN: | 8690842666384 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Stress Tested To Keep You Stress Free |
| Appliance placement | Built-in |
| Drying system | Heat pump |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Lower built-in capability (topless) | Yes |
| Large porthole door | Yes |
| Rated capacity | 7 kg |
| Drying programs | Bedding, Cotton cupboard dry, Cotton eco, Cotton, Daily, Down wear/duvet, Freshen-up, Gentle care, Hygienic drying, Jeans/denim, Mix, Outdoor/sport, Shirts, Synthetics, Timed, Towel, Xpress super short |
| Cycle time | 9999 min |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Energy consumption per cycle (full load) | 9999 kWh |
| Moisture sensor | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Ambient temperature (min) | 5 °C |
| Ambient temperature (max) | 40 °C |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cool tumble | Yes |
| Safety cut out | Yes |
| Weighted cycle time | 9999 min |
| Cycle time (partial load) | 9999 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 9999 kWh |
| Low temperature | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Reverse drum operation | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto cooldown phase | Yes |
| Dryness level indicator | Yes |
| Cycle time (full load) | 9999 min |
| Automatic control | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Dryness control method | Sensor |
| Water tank position | Top |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 9999 kWh |
| Annual energy consumption | 9999 kWh |
| Connected load | 900 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 4 A |
| Power consumption (off) | 9999 W |
| Power plug current | 13 A |
| Power consumption (left-on) | 9999 W |
| Beko technologies (clothes care) | Automatic Anti-Creasing Function |
| Depth | 545 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water reservoir location | Top |
| Ventilation requirements | Do not block front grille |
| Required own (furniture) door | Yes |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Can be installed under worktop | Yes |
Stress Tested To Keep You Stress Free
At Beko, we put our appliances through rigorous stress testing to ensure they can withstand whatever life throws your way. This strong commitment to quality ensures our products can handle the demands of even the busiest home, providing you with added peace of mind.
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.beko.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.